До новин

На Київщині та Чернігівщині стартував національний проєкт «Маршрути пам’яті» 

Україна офіційно запустила національний проєкт «Маршрути пам’яті» — мережу місць, що документують події повномасштабного вторгнення Росії. Перші маршрути вже доступні для відвідування на Київщині та Чернігівщині.

 

«Маршрути пам’яті» — це не просто туристичні шляхи. Це документальна, фізична пам’ять про війну. Це меморіальний простір, створений для того, щоб не дозволити забути, що відбувалося в Україні у XXI столітті. Проєкт, започаткований Державним агентством розвитку туризму України, покликаний зберігати факти, фіксувати злочини, підтримувати наратив правди й опору.

 

Пілотний маршрут: Київщина

 

Перший офіційний маршрут уже діє на Київщині — на території Бучі, Ірпеня, Гостомеля, Бородянки, Мощуна. Загалом він об’єднує 9 ключових локацій, кожна з яких пов’язана з воєнними злочинами, руйнуваннями, героїзмом і болем.

 

У Гостомелі до маршруту входить зруйнований аеропорт «Антонов» — місце, де російський десант намагався висадитися для захоплення Києва. Тут був знищений легендарний літак «Мрія». Також частиною маршруту є військове містечко з розбитими житловими будинками та меморіал «Янгол Перемоги» в селі Мощун — на честь оборонців, які ціною власного життя зупинили наступ на столицю.

 

У Бучі — вулиця Вокзальна, де проходили масові розстріли цивільного населення, а також церква Святого Апостола Андрія Первозванного, на території якої виявили братську могилу з 116 тілами.

 

В Ірпені — місцем памʼяті став Романівський міст, через який у березні 2022 року проходила евакуація цивільних. Серед інших локацій: зруйнований житловий комплекс «Ірпінські липки», цвинтар автомобілів та центральний будинок культури.

 

У Бородянці — вся центральна площа із розтрощеними житловими будинками стала місцем меморіалізації.

 

На кожній локації встановлено інформаційні стели, цифрові QR-коди з хронологією подій, фото- і відеодоказами. Також Київщина вже провела спеціалізоване навчання для гідів, які розповідають достовірні історії, які відбувались під час окупації цих територій.

 

Чернігівщина також представила перші локації, які увійшли до «Маршрутів пам’яті»

 

Другим регіоном стала Чернігівська область. Наразі в рамках маршруту вже облаштовано кілька ключових локацій.

 

У селі Ягідне маршрут проходить через місцеву школу — у березні 2022 року російські окупанти облаштували там свій штаб. У підвалі школи вони 27 днів утримували 380 місцевих жителів, серед яких було близько 70 дітей і 5 немовлят. Люди писали свої імена на стінах, не знаючи, чи доживуть до завтра. У Лукашівці до маршруту включена церква, яку росіяни перетворили на склад боєприпасів. У бою за село 9 березня загинули 20 українських військових. Ще одну локацію облаштовано у селі Новоселівка.

 

У розробці — ще дві пам’ятні точки: вулиця Чорновола в Чернігові, яка постраждала від повітряних ударів, та Чернігівський обласний історичний музей ім. Тарновського, який зібрав ключові артефакти війни.

 

Проєкт «Маршрути пам’яті» має кілька ключових цілей:

·        фіксація злочинів: через меморіалізацію, архівування доказів і створення беззаперечної історичної пам’яті;

·        комунікація зі світом: маршрути вже відвідують міжнародні делегації, журналісти, гуманітарні місії;

·        осмислення і опір: це наш спосіб сказати — ми не забудемо. Ми не дозволимо викривити факти. Ми дамо формі війни і болю матеріальну оболонку, яку неможливо ігнорувати.

 

Проєкт «Маршрути пам’яті» продовжує розширюватися. Найближчим часом нові локації з’являться на Львівщині та Херсонщині. У перспективі — маршрут у кожній області України. Кожна громада самостійно визначає, які місця найкраще зможуть розповісти світу правду про російсько-українську війну.