До новин

Підрив Каховської ГЕС. Які дестинації знаходяться в зоні ризику

Під загрозою опинилися життя десятків тисяч людей. Близько 80 населених пунктів перебувають у зоні потенційного затоплення, більшість з них знаходяться на Лівобережжі у тимчасовій окупації.

На цей момент повністю або частково затоплені 10 населених пунктів на Правобережжі – Миколаївка,Ольгівка, Львове, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Придніпровське,Садове, частково місто Херсон.

Затоплення спричинило одну з найбільших техногенних катастроф у Європі за останнє десятиліття, що призведе до знищення природніх та рекреаційних ресурсів на Півдні нашої держави, в тому числі й в окупованому рашистами Криму.

У воді гине унікальний екосвіт. Затоплені Херсонські плавні, що були домом для багатьох видів птахів,які включені до Червоної та Зеленої книги України, а також охороняються на міжнародному рівні.

На 80% може бути затоплена територія Національного природного парку «Нижньодніпровський», який був відомим серед вітчизняних та європейських біологів своїми рідкісним заплавними лісами, болотами та піщаним степом. Тут зростали 32 види унікальних рослин, що були включені до Світового Червоного списку МСОП. Найімовірніше, ця унікальна екосистема Європи знищена назавжди.

Під водою опинився дім-музей Остапа Вишні у селі Кринки, Олешківського району, який був одним з туристичних магнітів регіону. Також у зоні затоплення знаходиться Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка.

Затоплена археологічна перлина Херсонщини – давньоруське місто-порт Олешня, що знаходиться на острові Великий Потьомкін в районі Пудової протоки за 12 км нижче за течією Дніпра від центру Херсона.

Під загрозою затоплення перебуває Очаківська брама – частина оборонних укріплень Херсону, збудована у 1783 році. Пам'ятка архітектури національного значення.

Може бути затоплено комплекс «Зелені хутори Таврії», заснований на місці старовинних хуторів. Тут знаходився автентичний музей українського народного побуту XV–XX століть та солоні рожеві озера.  

Село Тягинка, де до війни велися археологічні розкопки і було виявлено поселення епохи бронзи і скіфського часу, а також середньовічне городище, найімовірніше, також опиниться під водою, а унікальні історичні знахідки будуть втрачені.

Частково може бути підтоплена Кінбурнська коса, розташована на території Чорноморського біосферного заповідника, який знаходиться під охороною ЮНЕСКО. Це локація з понад столітньою історією природоохоронних традицій, що є домівкою для більше сотні видів птахів та понад семи сотень рідкісних рослин може втрати частину своєї унікальної флори та фауни.  

В зоні затоплення опинилися об’єкти туристичної інфраструктури – готелі, заміські комплекси, яхт-клуби. ДАРТ нагадує, що в Україні створено «Фонд відновлення зруйнованого майна та інфраструктури», завдяки якому власники знищеного майна/бізнесу можуть отримати фінансування на відновлення. Будь ласка, надсилайте заявки на поштову скриньку ДАРТ: dart@tourism.gov.ua

Ми допоможемо!