До новин

Варшава цими днями приймала міністрів туризму ЄС в межах неформальної зустрічі (COMPET Tourism), на яку запросили Україну як країну-кандидатку до складу Європейського Союзу

Захід організований в межах головування Польщі в Раді ЄС та присвячений ключовим викликам, з якими зіштовхується європейський туризм.

Цей діалог має важливе значення для України — як у контексті нашого шляху до вступу до ЄС, так і в просуванні сталого та безпечного розвитку туризму.

У своїй промові Голова Державного агентства розвитку туризму поділилась з колегами досвідом українського туризму, станом галузі та нашим розвитком в умовах кризи. Іноземні колеги були вражені тим, що в Україні, попри все, розвивається внутрішній туризм, залучаються інвестиції та розбудовується інфраструктура. 

Та розповіла колегам й про втрачені дестинації – ті, які росія окупувала, знищила, пошкодила і продовжує плюндрувати: Маріуполь, Асканію Нову, Лемурійське озеро, Кінбурнську косу та острів Джарилгач. Їх шокували ці факти. Відтак, колеги вкотре наголосили, що питання безпеки та загроза втрати унікальних та природніх ресурсів – надважливе сьогодні для Європейського Союзу.

Державний секретар, Міністр туризму та спорту Польщі Пьотр Борис наголосив на важливості збереження туристичних дестинацій в Україні і запропонував від імені Польщі підтримувати Україну та сприяти розвитку галузі. Зокрема, нещодавно у Сеймі підтримали зміни до законодавства у галузі, в якому затверджено нову стратегію сталого туризму. Відтак, польські колеги готові експертувати зміни й до українського законодавства та поділитися власним досвідом.

Ми вдячні польським партнерам за підтримку та готовність сприяти. Зокрема, вдячні й тим, хто висловив свою підтримку Україні в межах цієї зустрічі: Єврокомісару з питань сталого туризму Апостолосу Тсітсікостасу, директорці з питань внутрішнього ринку, промисловості, конкуренції та інтелектуальної власності Генерального секретаріату Ради Європейського Союзу Малгожаті Венерській-Крапс. Та кожному міністру туризму країн Євросоюзу, які висловили слова підтримки Україні. 

Також, європейські колеги поділились досвідом кращих практик, які можна застосувати й в Україні. Зокрема, у безпеці, безбар’єрності, цифровізації та застосуванні смарт-технологій, енергозбереженні та утилізації відходів. Крім того, розповіли про практики розвитку екотуризму та гастротуризму Польщі.

Європейська спільнота підтримала розвиток меморіального туризму в Україні, адже переконана, що після війни до України масово подорожуватимуть іноземні туристи, аби побачити і осягнути, що таке війна у 21 столітті. Серед іншого, також обговорили й можливості співпраці у найближчі роки. Європейська спільнота зазначила: «ми не маємо чекати поки в Україні закінчиться війна, ми маємо працювати вже зараз».

Під час обговорення також обговорили, покращення безпеки мандрівників, підвищення стійкості туристичного сектору до криз та підтримку сталого розвитку туризму у Європі. Також визначили пріоритети на найближчі місяці.

На завершення, Наталя Табака закликала усіх представників Європейського союзу доєднатися до створення «Туристичного альянсу для України» – добровільної платформи, де міжнародні партнери об’єднуються для підтримки туристичної галузі України, обміну досвідом та інноваціями щодо використання туризму як інструменту відновлення. Відповідні деталі такого альянсу будуть презентовані під час туристичної панелі в рамках URC в Римі, а офіційний стартовий захід може відбутися в жовтні 2025 року в Україні.

Окрема подяка від ДАРТ України Посольству України в Республіці Польща та Марті Барні - проректорці Львівського торговельно-економічного університету, за допомогу в організації візиту та виступу України в рамках програми зустрічі Міністрів туризму ЄС.